SIKÇA SORULAN SORULAR

  S: Geleneksel polyester çembere oranla kompozit çemberin farkları nelerdir? 

  C: Geleneksel tip dediğimiz yeşil polyester çember kompozit çemberler kadar esnek ve yumuşak değildir. Buna ek olarak darbelere karşı da aynı seviyede dayanıklılık göztermez. Yeşil polyester çemberin bir başka dezavantajı ise uygulamada kullanılan el aletlerin son derece maliyetli ve bakım gerektiren ürünler olmasıdır.

   

  S: Tekstil ve Kompozit çemberler arasında ki farklar nelerdir?

  C: Birbirine benzer olan bu iki ürün kullanım alanları ve koşullarıyla birbirlerinden ayrılabilirler. Kompozit çember gerek tokalı kullanımda gerekse yüklerin boş noktalarından kolaylıkla geçirilebilirken Tekstil tipi çemberler kıvrım oluşturan yapısıyla kullanım açısından daha zordur. Ancak tokasız uygulamalar ve özellikle balyalamada ise tekstil çemberin ciddi avantajları vardır. 

   

  S: Kompozit lifli çemberler çelik kadar güçlü müdür? 

  C: Evet, kesinlikle öyledir. Aslına bakılacak olursa darbelere karşı çelike oranla daha yüksek dayanım göstermektedir. Aynı seviyede darbeye maruz kalındığında aynı performansı göstermeleri için çok daha mukavemetli çelik kullanılması gerekmektedir.

   

  S: Kompozit lifli çemberler dokuma çemberler ile nasıl kıyaslanır? 

  C:Temelde benzer fiziksel özelliklere sahip olmalarına rağmen tokalama performansı kompozit çemberler kadar yüksek değildir. Özel toka çeşitleri olmadığı sürece dokuma çemberleri toka üzerinden kayganlık ve gevşeme gösterir.

   

  S: Kompozit lifli çember uygulaması nasıl yapılır? 

  C: Bilinen en iyi yol galvanizli tel toka ile bağlantı yapılarak manuel gerdiric ile gerginliği sağlamaktır. Kompozit lifli çemberler yeşil çemberlerde olduğu gibi ısıtılarak yapıştırılmamalıdır. 

   

  S: Kompozit lifli çemberlerde çentik duyarlılığı var mıdır? 

  C: Hayır.

   

  S: Kompozit lifli çemberler ağır hava koşullarında nasıl performans gösterir? 

  C:Kompozit lifli çemberler -5 ile 90 derece arasında yapılarını bozmayarak fiziksel özelliklerini korurlar.

   

  S: Kompozit lifli çemberler güneş ışınlarına karşı dayanıklımıdır? 

  C: Kompozit lifli çemberler güneş ışınlarına karşı son derece dayanıklıdır.